Rozwód nigdy nie jest łatwą decyzją ani przyjemnym doświadczeniem. Jeżeli byłe małżeństwo posiada wspólne dzieci, to są one pierwszorzędnym aspektem, o który należy odpowiednio zadbać podczas jakichkolwiek decyzji. Względnie nową instytucją, będącą jednym z atrybutów władzy rodzicielskiej, jest piecza naprzemienna. Jest to pewna forma sprawowania opieki nad dzieckiem, wykonywana przez obojga rodziców.
Piecza naprzemienna i istota jej ustanowienia
W sytuacji, w której Sąd rozpatruje sprawę dotyczącą orzeczenia rozwodu (bądź separacji) musi również zająć stanowisko w kluczowej kwestii, a mianowicie ustalić, na jakich zasadach odbywać się będzie kontakt rodziców – z dzieckiem. Jednym z możliwych scenariuszy, jest orzeczenie pieczy naprzemiennej nad dziećmi, która jest stosunkowo rzadko orzekana przez sąd. Piecza naprzemienna polega na tym, iż prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem zostaje przyznane obojgu rodzicom – w takim samym stopniu i w określonych odstępach czasu. Oznacza to, że dziecko zostaje pod opieką raz u jednego, a raz u drugiego rodzica według ustalonego systemu, który może być tygodniowy, dwutygodniowy, czy też zmodyfikowany w inny sposób.
Czy oboje rodzice muszą wyrazić zgodę na ustalenie opieki naprzemiennej?
Istotną kwestią jest zagwozdka, czy do ustalenia pieczy naprzemiennej wymagana jest zgoda obojga rozwiedzionych małżonków, czy można ją ustalić mimo sprzeciwu którejś ze stron. Otóż prawda jest taka, że niekiedy któraś ze stron może wyrazić sprzeciw co do ustalenia pieczy naprzemiennej nie ze względu na dobro dziecka lecz poprzez inne uwarunkowania, na które Sąd musi zważać. Może być to wizja utraty świadczeń alimentacyjnych w całości bądź w części, a nawet robienie “pod górkę” byłemu partnerowi, przy którym dziecko nie ma stałego miejsca pobytu. Biorąc powyższe pod uwagę uzasadnione jest stwierdzenie, iż nie można przyjąć, że zgoda obojga rodziców co do wprowadzenia opieki naprzemiennej jest warunkiem sine qua non.
Orzeczenie opieki naprzemiennej – przesłanki
Piecza naprzemienna może zostać ustanowiona przez Sąd na podstawie zgodnego wniosku obojga rodziców, odnoszącego się do wzajemnego porozumienia odnośnie tzw. planu wychowawczego – jak i w sytuacji braku jednomyślności byłych małżonków w tej kwestii. Najistotniejszym warunkiem, będącym podstawową przesłanką do ustalenia pieczy naprzemiennej, jest przede wszystkim dobro dziecka. Sąd m.in. ustala czy istnieje możliwość współdziałania obojga rodziców w sprawach dziecka w sytuacji utrzymywania przez dziecko relacji na tym samym poziomie zarówno z ojcem, jak i z matką.
Opieka naprzemienna, a alimenty
Nie należy odgórnie przyjmować, iż opieka naprzemienna automatycznie znosi obowiązek alimentacyjny. Jest on sukcesywnie realizowany przez każdego z byłych małżonków poprzez nakład osobistych starań oraz pokrywanie bieżących kosztów nieodzownych do utrzymania i wychowania dziecka, które aktualnie przebywa u danego rodzica. Są to koszty uzależnione od możliwości zarobkowych każdego z rodziców, ustalone w równej wysokości po obu stronach, w szczególności, gdy oboje rodzice posiadają podobne możliwości finansowe. Występują jednak sytuacje, w których jeden z byłych małżonków zarabia zdecydowanie więcej, aniżeli drugi. W takim przypadku rodzic, który posiada większe możliwości majątkowe, może być niekiedy zobligowany – do przekazywania drugiemu rodzicowi określonej kwoty – tytułem alimentów na zaspokojenie potrzeb dziecka. Po więcej informacji na temat prawa rodzinnego, zapraszam do kontaktu telefonicznego lub osobistego.
Marek Kowalewicz
Adwokat