Jakie odszkodowanie należy się za wypadek w gospodarstwie rolnym?

Każdego roku podczas wykonywania prac w rolnictwie dochodzi do wielu nieprzewidywalnych zdarzeń. Szczególnie intensywny okres wakacyjny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstawania wypadków podczas wykonywania prac rolnych, gdzie obsługa maszyn rolniczych, opieka nad bydłem oraz stosowanie środków chemicznych jest zdecydowanie wzmożona. W sytuacji, w której dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, uprawnionemu przysługują konkretne roszczenia, między innymi odszkodowanie za wypadek w rolnictwie.

Wypadek w rolnictwie – co teraz?

Każdy rolnik jest obowiązkowo ubezpieczony w ramach OC dla gospodarstwa rolnego oraz w ramach KRUS-u (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). W zależności od danego stanu faktycznego, odszkodowanie za wypadek w rolnictwie może zostać otrzymane w ramach jednego z wyżej wymienionych ubezpieczeń, a nawet z obu tych tytułów.

Czym jest wypadek w rolnictwie?

Istotną kwestią do poruszenia jest przede wszystkim wyjaśnienie, czym tak naprawdę jest wypadek w rolnictwie. Zgodnie z art. 11 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wypadkiem przy pracy rolniczej nazywamy nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w rolnictwie w ramach KRUS-u?

Przykładowe powyższe zdarzenia muszą nastąpić w określonych okolicznościach. Między innymi powinny się wydarzyć:

  • na terenie gospodarstwa rolnego, w którym ubezpieczony stale pracuje bądź je prowadzi,
  • na terenie gospodarstwa domowego, które jest bezpośrednio związane z gospodarstwem rolnym,
  • w drodze z mieszkania do gospodarstwa rolnego lub w drodze powrotnej,
  • w trakcie wykonywania poszczególnych prac będącymi zwykłymi czynnościami związanymi z prowadzeniem działalności rolniczej (lub w związku wykonywaniem tych czynności) poza terenem gospodarstwa rolnego

Komu przysługuje odszkodowanie z KRUS-u?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, możliwość uzyskania jednorazowego odszkodowania, w związku ze stałym bądź długotrwałym uszczerbkiem na zdrowiu można uzyskać, jeżeli wyżej wymienione skutki nastąpiły z powodu wypadku przy pracy rolniczej (albo wskutek rolniczej choroby zawodowej). Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie jest ubezpieczony, który doznał stałego bądź długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz członkowie jego rodziny, jeżeli skutkiem wypadku bądź choroby rolniczej była śmierć ubezpieczonego.

Komu przysługuje odszkodowanie OC dla gospodarstw rolnych?

Każdy rolnik posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC, którego głównym celem jest zapewnienie odszkodowania poszkodowanemu, który poniósł szkodę spowodowaną posiadaniem bądź prowadzeniem gospodarstwa rolnego przez rolnika. Oznacza to, iż w sytuacji, w której osoba postronna uległa wypadkowi wskutek np. zderzenia się z bydłem, to nie przysługuje jej świadczenie odszkodowawcze w ramach KRUS-u lecz w ramach OC rolnika. Takie rozwiązanie pozwala m.in. na dochodzenie zwrotu kosztów rehabilitacji, leczenia czy też utraconych korzyści. Warto jest podkreślić, iż ubezpieczenie OC chroni także samego rolnika. Może zostać wypłacone w sytuacji, w której rolnik dozna szkody spowodowanej działaniem osoby pracującej w gospodarstwie rolnym. Analogicznie, jeżeli osoba ta dozna szkody wskutek działania rolnika, powyższe świadczenie z OC również może zostać przyznane. Nastąpi to jednak w sytuacji, gdzie możliwe jest przypisanie jednemu z wymienionych podmiotów winy za zaistniałe zdarzenia. Zdarzył Ci się wypadek podczas pracy w gospodarstwie rolnym? Zapraszam po więcej informacji do mojej Kancelarii – wspólnie uzyskajmy Twoje odszkodowanie.
Marek Kowalewicz
Adwokat

5/5 - (37 liczba głosów)
adwokat Marek Kowalewicz Białystok

Adwokat Marek Kowalewicz

Prowadzę kancelarię adwokacką w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Potrzebujesz pomocy adwokata? Umów się na spotkanie.

Dodaj komentarz

Sprawdź lub dodaj opinię o kancelarii

Logo Google
Toprawnik logo
Logo Facebook