Niekiedy małżeństwo napotyka na swej drodze pewne okoliczności, w których jedynym słusznym oraz pożądanym rozwiązaniem – będzie rozwód. Każdy, kto kieruje swoją sprawę do sądu oczekuje, iż zostanie ona zakończona najszybciej, jak jest to tylko możliwe. Jak długo trwa sprawa o rozwód przed sądem? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i w dużej mierze zależy od sposobu rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód.
Rozwód bez orzekania o winie / za porozumieniem stron
Rozwód bez orzekania o winie jest zdecydowanie najszybszą formą rozwiązania związku małżeńskiego w polskim prawie. Z reguły, proces kończy się na jednej góra dwóch rozprawach sądowych. W sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają małoletnich dzieci, a ponadto jednomyślnie żądają orzeczenia rozwodu, postępowanie sądowe może zakończyć się już podczas pierwszej rozprawy, w trakcie której sąd, chcąc ustalić, czy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, przesłuchuje każdego z nich, a całość trwa średnio 30 minut. Dodatkowo, przeciętny czas między rozprawami wynosi około 3 – 4 miesiące, w rezultacie czego prawdopodobne jest, iż sprawa o rozwód bez orzekania o winie zakończy się w kilka miesięcy, od dnia złożenia pozwu.
Rozwód z orzekaniem o winie
W sytuacji, gdy rozpadowi małżeństwa jest winien jeden z małżonków bądź obydwoje małżonkowie – sąd przeprowadza rozwód z orzeczeniem o winie. Ten sposób rozwodu jest zdecydowanie bardziej czasochłonny i może trwać co najmniej rok a nawet latami. Dzieje się tak, ponieważ konieczne jest wykazanie, kto, w jakich okolicznościach i z jakiego powodu ponosi winę za rozpad małżeństwa. W takim stanie faktycznym należy powołać odpowiednie dowody, dzięki którym sąd będzie mógł rozstrzygnąć, który z małżonków – bądź czy oboje – są winni rozpadu danego małżeństwa. Ilość dowodów przedkładanych przez strony ma istotny wpływ na czas postępowania rozwodowego. Wśród dowodów powołuje się również świadków – i to właśnie oni mogą przyczynić się do zdecydowanego przedłużenia postępowania. Powodem tego jest fakt, iż im więcej wskażemy świadków – tym więcej może być rozpraw, podczas których świadkowie będą składać zeznania. W zależności od stanu wiedzy świadka na temat danego małżeństwa, zeznawać on może 30 minut, a równie dobrze nawet godzinę bądź dłużej. Dlatego konieczne będzie wyznaczenie przez sąd kilku rozpraw. Świadkowie mogą również składać zeznania na piśmie, co trwa niewątpliwie krócej, aniżeli osobiste przesłuchanie przed sądem. Dodatkowo, jeżeli małżonkowie posiadają małoletnie dziecko bądź dzieci i nie potrafią dojść do zgodnego porozumienia między sobą w kwestii alimentów, kontaktów z dzieckiem oraz w zakresie władzy rodzicielskiej – to również wpłynie na cały okres postępowania rozwodowego.
Mediacja, a rozwód
Małżonkowie mogą skorzystać z mediacji jeszcze przed skierowaniem sprawy rozwodowej do sądu, bądź już na rozprawie rozwodowej na mocy postanowienia sądu, który kieruje strony do mediacji. Podczas mediacji strony mogą kompleksowo rozstrzygnąć spór między sobą, ustalając wszelkie istotne kwestie po ich rozstaniu, odnoszące się m. in. do spraw majątkowych, a także relacje i konieczne postanowienia w kwestii małoletnich dzieci – alimenty, sposób wykonywania władzy rodzicielskiej czy też kontakty. Mediacja nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące, z możliwością jej przedłużenia poprzez zgodny wniosek stron – o ile będzie to służyć ugodowemu załatwieniu danej sprawy. Po więcej informacji zapraszam na temat rozwodu, zapraszam do kontaktu telefonicznego lub osobistego.
Marek Kowalewicz
Adwokat