Zaniżone odszkodowanie komunikacyjne z OC sprawcy

Jak uzyskać więcej?

Od kilkunastu lat liczba samochodów w Polsce systematycznie wzrasta, a co za tym idzie ilość zdarzeń drogowych w postaci kolizji i wypadków drogowych również pnie się do góry. Nagminną praktyką towarzystw ubezpieczeniowych stało się wypłacanie zaniżonych odszkodowań z polisy OC sprawcy. Poszkodowani kierowcy w kolizjach czy wypadkach często otrzymują odszkodowanie, które nie wystarcza na pokrycie poniesionych strat. Najwyraźniej ubezpieczyciele nie stosują się do ścisłych wytycznych przedstawionych przez Komisję Nadzoru Finansowego dotyczących warunków i zasad likwidacji szkód w branży ubezpieczeniowej. Dość znaczny wzrost wysokości składek OC w ostatnich latach nie pociąga za sobą dość oczywistego skutku, jakim powinno być wypłacanie odszkodowań pokrywających poniesione szkody. Nadmierna chęć otrzymania jak największych zysków stoi w sprzeczności z wypłatą rekompensat w pełnej wysokości.

W jaki sposób ubezpieczyciele zaniżają odszkodowanie z OC sprawcy kolizji?

Zgodnie z przepisami prawa, jeżeli dany kierowca miał kolizję albo wypadek nie ze swojej winy to ma możliwość naprawy swojego pojazdu z OC sprawcy oraz może otrzymać na ten okres auto zastępcze. Obowiązkiem towarzystw ubezpieczeniowych jest obiektywne i uczciwe szacowanie kosztów przywrócenia uszkodzonego auta do stanu sprzed szkody. W praktyce firmy ubezpieczeniowe stosują różne metody zaniżania odszkodowań z OC. Zaniżony kosztorys wymiany części, ubezpieczyciel kalkuluje wycenę naprawy, opierając się na podstawie kosztorysu części zamiennych, a nie oryginalnych, które oczywiście są dużo tańsze. Do tego są zaniżane stawki roboczogodzin mechaników samochodowych, blacharzy i lakierników, jak również elektryków. W takich okolicznościach odszkodowanie faktycznie może nie pokryć rzeczywistych cen usług naprawy pojazdu mechanicznego. Kolejnym sposobem jest zaniżanie wartości rynkowej uszkodzonego pojazdu. Towarzystwa nie chcą wziąć pod uwagę takich czynników jak niski przebieg auta, np. poniżej średniej dla danego modelu i rocznika, czy też instalacji gazowej LPG/CNG, która jako źródło alternatywnego i ekologicznego napędu zwiększa wartość samochodu. W takiej sytuacji trzeba wskazać na te dane, które świadczą o wyższej wartości pojazdu, a nie zostały one uwzględnione w dokonanym przez likwidatora szkód zestawieniu. Z kolei w przypadku większych kosztów napraw bądź jej komplikacji, zakład ubezpieczeniowy na siłę pragnie zakwalifikować daną szkodę jako całkowitą. Wtedy następuje wyszukiwanie jak największej ilości defektów, które mają za zadanie obniżyć wartość samochodu sprzed zdarzenia. Potrącanie amortyzacji części ze względu na wiek auta, przy dłuższym okresie eksploatacji. Ubezpieczyciele chętnie twierdzą, że części danego samochodu były już mocno zużyte, zaś wyliczenie powinno być dokonane w oparciu o ceny nowych części. 

Jak uzyskać godziwe odszkodowanie i czy warto napisać odwołanie od wyceny szkody?

Zaniżenie pierwszej wyceny zwrotu kosztów za naprawę uszkodzonego pojazdu, czy nawet odmowa wypłaty odszkodowania nie są niestety sytuacjami rzadkimi. Propozycja ubezpieczyciela oferująca zaniżone odszkodowanie po wypadku lub kolizji, powinna się spotkać z odmową przyjęcia takich warunków z naszej strony. Należy podjąć działania, które pozwolą nam uzyskać rzeczywistą kwotę pokrywającą poniesione straty i umożliwią profesjonalną naprawę pojazdu. Decydując się na walkę o „swoje” i wniesienie odwołania od wyceny firmy ubezpieczeniowej, musimy zachować odpowiednią kolejność naszych dalszych kroków. Reklamacja wraz z uzasadnieniem naszych argumentów w postaci opinii czy też kosztorysu niezależnego rzeczoznawcy będzie pierwszym z nich. Kolejnym etapem jest skierowanie sprawy do sądu, jeżeli nasze starania nie przyniosły zamierzonych rezultatów.  
To jedyne rozwiązanie, jakie nam pozostaje w walce z nieuczciwym towarzystwem ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji warto udać się do Kancelarii Adwokackiej specjalizującej się w odzyskiwaniu odszkodowań. Dobry adwokat przeprowadzi nas krok po kroku przez całą procedurę, pilnując jednocześnie aby nie przeoczyć żadnego istotnego szczegółu. 
Więcej informacji na temat odszkodowań znajdziecie Państwo na stronie:
odszkodowania Białystok. Zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią.
Marek Kowalewicz
Adwokat

5/5 - (37 liczba głosów)
adwokat Marek Kowalewicz Białystok

Adwokat Marek Kowalewicz

Prowadzę kancelarię adwokacką w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Potrzebujesz pomocy adwokata? Umów się na spotkanie.

Dodaj komentarz

Sprawdź lub dodaj opinię o kancelarii