Rozwód czy separacja? Różnice i konsekwencje

Zdarza się, że strony z powodu kryzysu w małżeństwie postanawiają się rozstać. Zakończenie związku jest trudną decyzją, która niesie za sobą wiele stresu dla obojga małżonków. W takich momentach nasuwa się wiele pytań, przede wszystkim – co dalej i jakie podjąć kroki? Wiele małżeństw waha się, pomiędzy rozwodem, a separacją. Czym tak naprawdę różnią się te instytucje i jakie niosą za sobą skutki? 

Przesłanki orzeczenia rozwodu i separacji 

Pozytywną przesłanką do orzeczenia zarówno rozwodu jak i separacji jest zupełny rozkład pożycia małżeńskiego na płaszczyźnie duchowej, fizycznej oraz gospodarczej. W przypadku rozwodu, wymagana jest jeszcze jedna istotna okoliczność – rozkład pożycia małżeńskiego musi być trwały, co oznacza, że każdy z małżonków nie widzi możliwości odbudowania małżeństwa i dalszego, wspólnego życia. Negatywną przesłanką orzeczenia rozwodu oraz separacji będzie okoliczność, iż wskutek ich orzeczenia mogłoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci, bądź stwierdzenie, że orzeczenie byłoby sprzecznie z zasadami współżycia społecznego. 

Rozwód, a separacja – różnice 

Między rozwodem, a separacją istnieją pewne istotne różnice, które mogą wpłynąć na dalszą przyszłość małżonków.

  • charakter rozwodu, a separacji

Jedną z najistotniejszych różnic pomiędzy rozwodem, a separacją jest fakt, iż w wyniku orzeczenia rozwodu dane małżeństwo zostaje definitywnie rozwiązane, a stan ten jest nieodwracalny (chyba, że byli partnerzy podejmą ponowną decyzję o ślubie cywilnym). Natomiast orzeczoną separację można znieść – co oznacza, iż nie powoduje ona bezwzględnego ustania związku małżeńskiego. Jest ona traktowana jako pewnego rodzaju „przerwę” w małżeństwie, podczas której żadna ze stron nie może wstąpić w nowy związek małżeński. Separacja jest swego rodzaju „zawieszeniem” wspólnoty małżeńskiej, która daje małżonkom szansę naprawy małżeństwa i w rezultacie powrotu do życia w związku małżeńskim lub podjęcia decyzji o definitywnym zakończeniu związku i wniesienia pozwu o rozwód. 

  • wzajemna pomoc

Kolejną różnicą pomiędzy rozwodem, a separacją jest obowiązek wzajemnej pomocy. O ile przy rozwodzie obowiązek ten zostaje zniesiony, a byli małżonkowie nie mają względem siebie żadnych zobowiązań (chyba, że zachodzą przesłanki do świadczenia alimentacyjnego), o tyle przy separacji obowiązek ten nie wygasa. Z uwagi na fakt, iż dane małżeństwo podczas separacji istnieje w dalszym ciągu, to w rezultacie biorąc pod uwagę wszelkie względy moralności i słuszności – na małżonkach spoczywa obowiązek wzajemnej pomocy względem siebie.

  • nazwisko

W sytuacji, w której małżonkowie się rozwiedli, w okresie 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu związku małżeńskiego przez rozwód, małżonek, który wstępując w związek małżeński zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, posiada możliwość złożenia przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenia o powrócenie poprzedniego nazwiska – które nosił przed zawarciem małżeństwa. W przypadku separacji, po uprawomocnieniu się orzeczenia, żaden z małżonków nie ma możliwości powrócenia dawnego nazwiska. 

  • dziedziczenie

Zarówno w przypadku separacji, jak i rozwodu, ustaje ustawowa wspólność majątkowa małżonków i w obu przypadkach Strony nie dziedziczą po sobie. 

  • dzieci 

Sąd zarówno w przypadku rozwodu jak i separacji, rozstrzyga o sprawowaniu władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi. Reguluje wszelkie zasady sprawowania opieki nad nimi, ustala miejsce ich pobytu, sposób kontaktu z rodzicem oraz wysokość świadczenia alimentacyjnego.

  • wina

Sąd rozstrzyga w obydwu przypadkach, który z małżonków zawinił w kwestii rozpadu małżeństwa – o ile małżonkowie zgodnie nie oświadczą odmiennej woli. Orzeczenie winy jednego z małżonków niesie za sobą takie same skutki zarówno przy rozwodzie jak i przy separacji.  Po więcej informacji na temat rozwodu i separacji zapraszam do kontaktu.
Marek Kowalewicz
Adwokat

5/5 - (37 liczba głosów)
adwokat Marek Kowalewicz Białystok

Adwokat Marek Kowalewicz

Prowadzę kancelarię adwokacką w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Potrzebujesz pomocy adwokata? Umów się na spotkanie.

Dodaj komentarz

Sprawdź lub dodaj opinię o kancelarii