Oszustwa bankowe – jak uniknąć kradzieży pieniędzy z konta?

Oszustwa bankowe stają się niestety coraz bardziej powszechne. Wielokrotnie słyszę o wiadomościach, które swoją treścią nakazują naniesienie drobnej opłaty za rzekomą paczkę, bądź informują o zaplanowanym odłączeniu prądu, jeśli nie ureguluje się zaległego rachunku od PGE. W mojej ocenie – jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych sposobów na kradzież naszych oszczędności. W SMS-ie zostaje zamieszczony z pozoru bezpieczny link, który w swoisty sposób ma nam usprawnić uregulowanie drobnych kwot. Jednakże po kliknięciu prowadzi on do sfałszowanych stron bankowych płatności elektronicznych – które do złudzenia wyglądają niczym oficjalne. Chociaż banki według art. 50 (Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, Dz. U. 1997 Nr 140 poz. 939) dokładają szczególnej staranności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych środków pieniężnych, to niestety – cyberprzestępcy ciągle znajdują coraz nowsze i coraz bardziej nieoczywiste sposoby na wyłudzenie pieniędzy z naszych kont. Postanowiłem zgłębić ten temat w poniższym artykule, ponieważ skala narastania owego problemu staje się coraz bardziej niebezpieczna.

Oszustwa bankowe i kradzież pieniędzy z konta

Na wstępie należy zważyć na to, jak w większości przypadków wygląda proces kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Coraz więcej osób dostaje wiadomości e-mail lub SMS, które niekiedy wyglądają jak oficjalna korespondencja z banku. Wiadomości te zazwyczaj informują o pewnych aktywnościach na koncie bankowym, takich jak dokonanie transakcji lub próbie logowania. Znajduje się w nich także link, który bezpośrednio prowadzi do strony logowania banku. Jednakże po kliknięciu osoba, która jest potencjalną ofiarą oszustwa, zostaje przekierowana nie na oficjalną – lecz fałszywą, z pozoru niemalże identyczną stronę, niczym strona bankowa. Podczas próby zalogowania podajemy swój login i hasło, które następnie trafiają prosto w ręce oszustów. Dzięki uzyskanym dostępom mogą oni logować się na prawdziwe konta bankowe ofiar – i dokonywać transakcji bez ich jakiejkolwiek wiedzy. Najczęściej pieniądze zostają wyprowadzane przy pomocy kilku transakcji. 

Oszustwa bankowe – artykuł art. 286. Kodeksu Karnego

Powyższy przykład oszustwa bankowego podlega pod art. 286 k.k. Mówi on m. in o tym, iż ten, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.  

Jak odzyskać skradzione pieniądze z konta bankowego?

Zgodnie z art. 725 Kodeksu Karnego została uregulowana umowa rachunku bankowego, która nakłada na bank zobowiązanie względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.  Analizując powyższe, w tym wcześniej przytoczony art. 50 prawa bankowego, to właśnie bank jest zobowiązany do oddania konsumentowi skradzionych należności. Jednakże, w większości przypadków, banki uchylają się od owego obowiązku. Niekiedy jedynym sposobem na odzyskanie utraconych oszczędności jest przejście na drogę sądową i wystosowanie pisma pozywającego bank. 

Gdzie zgłosić kradzież pieniędzy z konta? 

Jeżeli z Twojego konta zostały wykradzione pieniądze, w pierwszej kolejności należy natychmiast zgłosić zaistnienie owego incydentu odpowiednim instytucjom – bankowi oraz policji. Sporządzenie właściwej notatki przez funkcjonariuszy oraz złożona reklamacja do banku stanowią niezwykle ważne dowody na rzecz utraty pieniędzy, które następnie odegrają zasadniczą rolę podczas sprawy sądowej. 
Adwokat
Marek Kowalewicz

5/5 - (1 liczba głosów)
adwokat Marek Kowalewicz Białystok

Adwokat Marek Kowalewicz

Prowadzę kancelarię adwokacką w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Potrzebujesz pomocy adwokata? Umów się na spotkanie.

Dodaj komentarz

Sprawdź lub dodaj opinię o kancelarii