Kiedy możemy spodziewać się obniżek stóp procentowych?

Inflacja w Polsce w przeciągu ostatnich kilku miesięcy osiągnęła znaczną tendencję wzrostową, która odbija się nie tylko na całej gospodarce, ale i również na sektorze bankowym. Sytuacja gospodarcza państwa ściśle powiązana jest również z segmentem bankowości, dostarczającym na rynek możliwość kredytów konsumpcyjnych opartych o WIBOR 3M czy też 6 PM. Podczas kolejnego spotkania Rady Polityki Pieniężnej 4 i 5 kwietnia 2023 r. wysokość stóp procentowych po raz kolejny została niezmienna.

Jak wyglądają obecne stopy procentowe?

Decyzją kwietniową Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na poziomie niezmiennym w stosunku do poprzedniego miesiąca. Obecnie, wynoszą one 6,75%, czyli dokładnie tyle, ile w marcu 2023. Warto zauważyć, iż ostatnie podwyżki stóp procentowych nastąpiły (po raz 11) o 0,25 pkt. we wrześniu ubiegłego roku, co utrzymuje się do dnia dzisiejszego.

Kiedy stopy procentowe spadną?

W ocenie raportu Narodowego Banku Polskiego dotyczącego inflacji możemy wyciągnąć konkluzję, iż spadek projekcji inflacji CPI jest m.in. efektem wygasania tzw. ,,szoków podażowych”, gdzie bieżąca ścieżka inflacji bazowej pozostaje w ciągu dalszym na wysokim poziomie. Przybliżając opinię analityków NBP z marca czytamy, iż najbardziej prawdopodobny będzie scenariusz, w którym roczna dynamika cen znajdzie się w 50 – procentowym prawdopodobieństwie na poziomie 10,2-13,5 proc. Natomiast dopiero w 2024 r. miałaby osiągnąć 3,9-7,5 proc., a w 2025 r. – 2-4,3 proc. Przybliżając projekcję PKB, ma ona znaleźć się z 50 – procentowym prawdopodobieństwem, w 2023 r. w przedziałach -0,1-1,8 proc., w 2024 r. 1,1-3,1 proc., natomiast w 2025 r. – 2-4,3 proc.

Jak inflacja wpływa na stopy procentowe?

Otóż na oprocentowanie kredytów gotówkowych oraz hipotecznych dla zmiennego oprocentowania wpływa stawka WIBOR. W roli wyjaśnienia – WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) jest stawką, po jakiej banki komercyjne udzielają sobie pożyczek na międzybankowym rynku. Natomiast WIBOR w swojej istocie jest w znacznej części uzależniony od głównej stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Analogicznie – WIBOR jest tym wyższy, im wyższe stają się stopy procentowe NBP. Dlatego parokrotne podwyższanie stóp procentowych rozpoczętych jesienią poprzedniego roku spowodowało istotny wzrost rat kredytowych. A co jest najbardziej istotnym czynnikiem, wpływającym na wzrost stóp procentowych? Stale rosnąca inflacja, która przejawia się podwyżką cen w zasadzie każdego sektora gospodarki, zarówno usług, jak i produktów. 

Rata kredytu hipotecznego ciągle wzrasta – dlaczego? 

Oprocentowanie kredytu hipotecznego zmiennego składa się z dwóch części: stałej –  niezmiennego elementu określonego w umowie, czyli marży (np. 1,80%) – oraz zmiennej części, która jest uzależniona od wskaźnika WIBOR. W miarę jak WIBOR rośnie, całkowite oprocentowanie kredytu się zmienia, co prowadzi do wzrostu raty. Częstotliwość aktualizacji oprocentowania zależy od tego, czy kredyt jest oparty na WIBOR 3M lub 6M i wynosi odpowiednio co 3 lub 6 miesięcy.

Kogo najbardziej dotyka podwyżka stóp procentowych?

Według głównego analityka BIK, perspektywy na rynku kredytów mieszkaniowych nie są obecnie optymistyczne. W szczególności osoby, które wzięły kredyt mieszkaniowy między końcem maja 2020 roku, a początkiem października 2021 roku, gdy stopa referencyjna wynosiła 0,1%, oraz równocześnie spłacały inne zobowiązania kredytowe, będą najbardziej dotknięte skutkami podwyżki.
Adwokat
Marek Kowalewicz

5/5 - (1 liczba głosów)
adwokat Marek Kowalewicz Białystok

Adwokat Marek Kowalewicz

Prowadzę kancelarię adwokacką w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Potrzebujesz pomocy adwokata? Umów się na spotkanie.

Dodaj komentarz

Sprawdź lub dodaj opinię o kancelarii