Jakie odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym?


Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i zniesienia w związku z tym wielu ograniczeń i barier, systematycznie co roku wzrasta liczba pojazdów poruszająca się po polskich drogach. Konsekwencją większej liczby aut w ruchu komunikacyjnym była przez wiele lat pikująca liczba wypadków komunikacyjnych, w tym niestety śmiertelnych. Dopiero w ostatnich latach trend ten uległ odwróceniu. Rynek usług prawniczych zareagował dość dynamicznie na te zmiany, a zwłaszcza kancelarie adwokackie, które na bieżąco odpowiadały na potrzeby Klientów. Pragnąc przybliżyć tą tematykę, należy mieć świadomość różnic między terminami, które najczęściej występują w zagadnieniach odszkodowawczych czyli „zadośćuczynienie” i „odszkodowanie”. W języku potocznym często te pojęcia są używane naprzemiennie, zapewne wynika to z faktu częstego występowania obok siebie w sprawach odszkodowawczych, to jednak są one odrębnymi instytucjami prawa cywilnego i różnią się one od siebie. Generalnie odszkodowanie i zadośćuczynienie to dwie różne formy rekompensaty poniesionych szkód. Odszkodowanie nakierowane jest na rekompensatę szkody majątkowej, natomiast zadośćuczynienie – szkody niemajątkowej. W wypadkach komunikacyjnych pomimo produkcji coraz bezpieczniejszych samochodów nadal w Polsce ginie kilka tysięcy osób rocznie. Śmierć bliskiej osoby jest niewątpliwie wielkim zaskoczeniem dla bliskich, jak i bolesnym doświadczeniem, które nieraz wywraca do góry nogami życie całych rodzin. Te jakże negatywne konsekwencje wymagają przystosowania się do nowej sytuacji, zmian w sferze emocjonalnej, ale również finansowo-materialnej.

Dochodzenie tego typu świadczenia kierujemy w stronę sprawcy zdarzenia, a właściwie wobec towarzystwu ubezpieczeniowemu, w jakim winny wypadku posiadał zawartą polisę OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku zdarzeń, gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku lub pozostał nieustalony, to w sukurs przychodzi nam Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który za pośrednictwem dowolnie wybranego przez poszkodowanego towarzystwa ubezpieczonego wypłaci odszkodowanie. Wiele osób nie do końca sobie zdaje sprawę z faktu, że odpowiedzialność finansową za śmierć poszkodowanego w wypadku ponosi nie sprawca czy jego rodzina, lecz jego zakład ubezpieczeniowy. Przedmiotowe odszkodowanie jest to jednorazowe świadczenie, mające za zadanie pokryć starty materialne związane ze znacznym pogorszeniem sytuacji życiowej bliskich zmarłego pozostałych przy życiu. Do kręgu osób bliskich niewątpliwie możemy zaliczyć współmałżonka, partnera życiowego ze związku nieformalnego, czyli konkubinę lub konkubenta, oczywiście dzieci, ale też rodzice łącznie z macochą i ojczymem. Dziadkowie i wnukowie również się mieszczą w tym kręgu, jak i niepełnoletnie rodzeństwo zmarłego. Nie jest to katalog zamknięty, gdyż osobą bliską, jest każdy, kogo łączyła więź emocjonalna i psychiczna ze zmarłym, inną kwestią jest udowodnienie takiej więzi. Sam proces ubiegania się o odszkodowanie należy do mocno sformalizowanych i obarczonych wieloma różnorodnymi kwestiami, zwłaszcza dla rodziny pogrążonej w żałobie . Polega on na właściwym oszacowaniu poniesionych strat i zgromadzeniu dokumentów oraz dowodów potwierdzających nasze twierdzenia. Składając wniosek o odszkodowanie to uzasadnienie jego należy uczynić w taki sposób, aby w jak największym stopniu zwiększyć szanse na uzyskanie oszacowanej przez nas kwoty. W razie sporu z firmą ubezpieczeniową co do wysokości odszkodowania, w pierwszej kolejności należy skorzystać z pozasądowych form rozwiązywania sporów, jeżeli mimo tego towarzystwo ubezpieczeniowe pozostaje niewzruszone to do uzyskania odszkodowania konieczne będzie wkroczenie na drogę postępowania sądowego.

Sumy odszkodowań oscylują w granicach kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy, a nieraz i wyższych. Zależy to od wielu czynników, przede wszystkim nowa sytuacja życiowa bliskiego osoby zmarłej i jak duża różnica w poziomie życia jaki był przed, a jaki po śmierci zmarłego. Uzyskiwane zarobki, pozycja zawodowa i możliwości jej rozwoju, wiek oraz poziom pomocy na jaki osoba walcząca o odszkodowanie mogła liczyć na pomoc zmarłego. Należy dodać, iż kwota odszkodowania może ulec zmniejszeniu biorąc pod uwagę stopień, w jakim zmarły przyczynił się do powstania wypadku i swojej śmierci. Podsumowując kwestia uzyskania odszkodowania jest jak najbardziej do uzyskania samodzielnie, jednak biorąc pod uwagę stan psychiczny osób uprawnionych, wieloaspektowość oraz złożoność pełnego uzasadnienia wniosku pozwala nam na wysunięcie wniosku, iż skorzystanie z usług doświadczonej i uznanej kancelarii adwokackiej może tylko pomóc w osiągnięciu naszych praw.
Po więcej informacji na temat odszkodowań zapraszam do mojej Kancelarii.
Marek Kowalewicz
Adwokat

5/5 - (37 liczba głosów)
adwokat Marek Kowalewicz Białystok

Adwokat Marek Kowalewicz

Prowadzę kancelarię adwokacką w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Potrzebujesz pomocy adwokata? Umów się na spotkanie.

Dodaj komentarz

Sprawdź lub dodaj opinię o kancelarii