Intercyza bez wstydu – czy jest to brak zaufania? Ile kosztuje intercyza 2024?

W dzisiejszych czasach, kiedy związki małżeńskie są niezwykle różnorodne i elastyczne bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej, pojęcie intercyzy zyskuje coraz większą popularność. Intercyza to prawna umowa, która jest zawierana między przyszłymi małżonkami przed ślubem – lub w trakcie trwania związku małżeńskiego. Jednakże niezwykle powszechnym jest postrzeganie instytucji intercyzy poprzez pryzmat braku zaufania do partnera. Czy faktycznie tak jest? Zapraszam do poniższego artykułu, który być może okaże się pomocny w podjęciu decyzji dotyczącej umowy majątkowej małżeńskiej.

Czym jest intercyza?

Zawierając związek małżeński, zgodnie z obowiązującym prawem, między małżonkami dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej. Jest to pewnego rodzaju ustrój małżeński, który określa, iż wszelkie uzyskane dochody oraz przedmioty nabyte podczas trwania małżeństwa automatycznie stają się wspólnym majątkiem obojga małżonków.  Sposobem na inne uregulowanie powyższego stanu rzeczy jest podpisanie intercyzy małżeńskiej, która daje możliwość uregulowania relacji majątkowych pomiędzy małżonkami.  Błędnym przekonaniem jest fakt, iż dla większości społeczeństwa intercyza kojarzy się jedynie z ustanowieniem rozdzielności majątkowej pomiędzy mężem, a żoną. Poprzez małżeńską umowę majątkową można zarówno rozszerzyć, jak i ograniczyć wspólność ustawową, a ponadto ustanowić rozdzielność majątkową zwykłą, jak i rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.  

Intercyza, a brak zaufania do partnera

W wielu przypadkach sądowych dotyczących podziału majątku, gdy byli małżonkowie nie są w stanie osiągnąć porozumienia w tej materii, rozpoczyna się zacięta ,,walka o wszystko”. W ówczesnym kontekście klienci często żałują z uwagi na stres związany z całym procesem sądowym, iż nie pochylili się lata temu nad rozważeniem decyzji odnośnie podpisania intercyzy.

Faktem jest, iż w minionych dekadach intercyza nie miała takiej popularności, jaką przejawia obecnie. Jednakże ze względu na ewolucję struktury i dynamiki współczesnych małżeństw – biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę rozwodów – intercyza staje się coraz bardziej powszechna , postrzegana jako skuteczne narzędzie zabezpieczające interesy stron związku małżeńskiego w przypadku ewentualności jego rozwiązania.

Intercyza jest pewnym wyrazem prawnego rozsądku i odpowiedzialnego podejścia do planowania przyszłości. Niemniej jednak, często jest postrzegana jako brak zaufania do partnera oraz równoznaczna z akceptacją ewentualności zakończenia związku małżeńskiego na przestrzeni lat.

W wielu sytuacjach, wątpliwości związane z podpisaniem intercyzy często dotyczą kobiet, które obawiają się, iż w przyszłości mogą pozostać bez żadnego majątku. Te obawy mają realne uzasadnienie w rzeczywistości, ponieważ często to właśnie kobiety zajmują się domem i opieką nad dziećmi, nie mając przy tym możliwości podjęcia pracy zarobkowej w tym okresie. Równocześnie – mężczyźni kontynuują rozwijanie swojej kariery, osiągając dochody i utrzymując rodzinę. W przypadku ,,odchowania” dzieci, w razie, gdyby małżeństwo znajdowało się w kryzysie i zmierzało ku rozwiązaniu – podpisana lata temu intercyza może pozostawić taką kobietę bez żadnego majątku – pomimo równie ważnej roli w życiu rodziny, jaką jest wychowanie wspólnego dziecka i utrzymanie domu. 

W szczególności, gdy to w trakcie trwania małżeństwa (a nie przed jego zawiązaniem) pada pomysł dotyczący podpisania intercyzy – konieczne jest skonsultowanie się z prawnikiem oraz przeprowadzenie odpowiedniej analizy, mającej na celu właściwe zabezpieczenie przyszłości kobiety oraz majątku, jaki jej przysługuje. 

Ile kosztuje intercyza w 2024 r? 

Biorąc pod uwagę rozeznanie, orientacyjny koszt intercyzy przedślubnej u notariusza wynosi około 600 zł. Natomiast zawarcie intercyzy w trakcie trwania małżeństwa jest bardziej kosztowne i wynosi zwykle kilka tysięcy złotych – w zależności od wartości wspólnego majątku małżonków. Do kosztów związanych z intercyzą wliczyć również należy opłatę od pozwu o ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej, która wynosi 200,00 zł. 

Adwokat
Marek Kowalewicz

Ocen stronę post
adwokat Marek Kowalewicz Białystok

Adwokat Marek Kowalewicz

Prowadzę kancelarię adwokacką w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Potrzebujesz pomocy adwokata? Umów się na spotkanie.

Dodaj komentarz

Sprawdź lub dodaj opinię o kancelarii