Rozwód, separacja, a kontakt z dzieckiem – prawo rodzinne Białystok

Ustalenie-kontaktów-z-dzieckiem-adwokat-Białystok

 

Na samym wstępie warto wyjaśnić, iż prawo rodzica do wykonywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie małżonków nie ma nic wspólnego z samą władzą rodzicielską. Nawet rodzic całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej ma pełne prawo do kontaktu ze swoim dzieckiem o ile kontakty te nie zagrażają jego dobru. Dlatego też ustalenie miejsca pobytu dzieci przy jednym z rodziców, co do zasady wiąże się również z koniecznością uregulowania sposobu wykonywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego rodzica. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż kwestia alimentów oraz kwestia dotycząca kontaktów z dzieckiem, co do zasady, może zostać ustanowiona w czasie postępowania sądowego dotyczącego rozwodu. Kodeks rodzinny i opiekuńczy dopuszcza taką możliwość, a także jasno i klarownie wymienia prawa i obowiązki rodziców względem dzieci – i wzajemnie. Uregulowania kontaktów są niezbędne do prawowitego funkcjonowania zarówno rodziców, jak i dzieci. Niekiedy sytuacje życiowe, a także podłoże emocjonalne nie pozwala nam na zgodne uregulowanie kontaktów m.in. pomiędzy byłymi małżonkami. W przeważającej ilości wypadków, owe sytuacje doprowadzają do konieczności  przeprowadzenia postępowania sądowego. Kancelaria adwokacka służy wtenczas pomocą w reprezentacji, a także uregulowaniu wszelkich spraw dotyczących kontaktów. 

Ustalenie kontaktu z dzieckiem – Kancelaria Adwokacka Białystok

Oczywiście prawne uregulowanie sposobu i częstotliwości kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem – czy to w toku postępowania rozwodowego, czy też nieprocesowego – nie jest obligatoryjne. W pierwszej kolejności ustalenia te zależą wyłącznie od woli obu rodziców. Jeżeli pomiędzy rodzicami istnieje zgoda i zaufanie, co do pozasądowego ustalenia kwestii dotyczących ich wspólnych dzieci, sądowe rozstrzygnięcie jest w tym przypadku zbędne. 

Czy można ustalić plan wychowawczy i przedłożyć go do sądu? 

Może ono zostać zastąpione rodzicielskim planem wychowawczym, określającym zasady sprawowania opieki nad dzieckiem, który zostaje jedynie zatwierdzone przez sąd. W celu jego sporządzenia, warto udać się do adwokata, aby następnie zawrzeć porozumienie. Problem może jednak się pojawić, gdy którakolwiek ze stron przestanie respektować dotychczasowe ustalenia dotyczące sposobu wykonywania kontaktów – zarówno w przypadku utrudniania jego wykonywania drugiej stronie, jak również lekceważeniem tego prawa i zaniedbywaniem relacji ze swoim dzieckiem. Sądowe uregulowanie sposobu wykonywania kontaktów służy więc ,,zdyscyplinowaniu” rodziców dziecka, mając na uwadze, iż więzi rodzinne są wartością szczególnie chronioną prawem. 

Konsekwencje majątkowe za niewykonywanie kontaktów z dzieckiem 

Wszelkie zachowania zmierzające do alienacji jednego rodzica od dziecka, czy też mające na celu umyślnego unikania kontaktu z dzieckiem, jeżeli występują w obrębie kontaktów uregulowanych sądownie mogą spotkać się z sankcją finansową, nałożoną przez Sąd w przypadku stwierdzenia ich umyślnego naruszenia.

Prawo rodzinne, rozwód i ustalenie kontaktów z dzieckiem – Adwokat Marek Kowalewicz 

Sama forma kontaktów, może przybrać również wieloraką postać – od prawa rodzica do bezpośredniego spędzania czasu z dzieckiem w swoim miejscu zamieszkania do kontaktów przebiegających wyłącznie w postaci rozmów telefonicznych. Sposób ich wykonywania jest więc uzależniony od wielu czynników min. możliwości samych rodziców (np. ze względów zawodowych), ale przede wszystkim z uwagi na dobro dziecka. Jeżeli dotychczasowy sposób przebiegu kontaktów mógł w jakikolwiek sposób zagrozić dziecku, często jedynym rozwiązaniem pozostaje sądowe uregulowanie sposobu ich wykonywania, poprzez ustalenie czasu, miejsca i formy, odpowiadającym potrzebom dziecka oraz możliwości ich realizowania przez rodzica. Nie można dopuścić do sytuacji, w której jeden z rodziców odbywa kontakty z dzieckiem w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, bądź gdy początkowo ustala termin kontaktów, a następnie go odwołuje chwile przed rzekomym spotkaniem, wykonaniem pewnego obowiązku, zawiezieniem dziecka do lekarza (częstokroć owe zachowanie podyktowane jest chęcią zrobienia – przysłowiowo – ,,na złość” osobie, z którą nie jest się już w związku małżeńskim). 

W najbardziej skrajnych przypadkach, kiedy osoba rodzica stwarza realne zagrożenie dla dziecka możliwy jest również całkowity zakaz jakichkolwiek kontaktów. Jednak warto zaznaczyć, że pozbawienie władzy rodzicielskiej nie zwalnia rodzica z obowiązku alimentacyjnego.
Zapraszam do współpracy z moją Kancelarią – adwokat Marek Kowalewicz.

Sprawdź lub dodaj opinię o kancelarii

Logo Google
Toprawnik logo
Logo Facebook