Jazda na rowerze po alkoholu – co za to grozi?

Rezygnacja z prowadzenia auta i wybranie w zamian roweru w sytuacjach, gdy będziemy spożywać alkohol – nie jest należytym wyjściem. W Polsce przepisy ruchu drogowego stają się coraz bardziej zaostrzone, co powoduje, że nie tylko jazda samochodem pod wpływem alkoholu może pociągać za sobą bardzo nieciekawe i kosztowne konsekwencje.

Kiedy jest stan po spożyciu alkoholu, a kiedy stan nietrzeźwości?

Każda osoba, która wsiada na rower po wypiciu alkoholu musi się liczyć z faktem, iż takie przedsięwzięcie może ją drogo kosztować. Warto jednak na początku przyjrzeć się temu, czym tak naprawę jest stan po spożyciu alkoholu, a czym jest stan nietrzeźwości. Jest to ważne z uwagi na fakt, iż od tejże kwalifikacji zależna jest wysokość grożącego mandatu za jazdę rowerem po alkoholu. W art. 115 § 16 Kodeksu karnego ustawodawca określił granice spożycia. Mianowicie:  

  1. stan po spożyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi bądź prowadzi do:
  • stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila 
  • obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg w 1dm3 
  1. stan nietrzeźwości zachodzi natomiast wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie przekracza lub prowadzi do:
  • stężenia we krwi powyżej 0,5 promila
  • obecności alkoholu w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg w 1 dm3

Jazda po alkoholu na rowerze – mandaty 

Najnowsze regulacje wprowadzone na początku 2022 r zaostrzyły kwoty mandatów za jazdę rowerem po alkoholu niemal 5 – krotnie. W obecnym stanie prawnym, osoba kierująca rowerem w stanie po spożyciu alkoholu może zostać ukarana mandatem o wartości minimum 1000 zł. Natomiast w sytuacji, gdy w ruchu uczestniczy rowerzysta w stanie nietrzeźwości – mandat wynosi minimum 2500 zł. Wartym dodania jest fakt, iż mandat karny nie jest jedynym, co może spotkać rowerzystę, który wcześniej spożywał alkohol. Oprócz wyżej wymienionych minimalnych kwot mandatowych, rowerzysta będący w stanie po spożyciu alkoholu bądź nietrzeźwości może podlegać karze aresztu oraz zostać objęty zakazem prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne. 

Czy można stracić prawo jazdy przez jazdę na rowerze po alkoholu?

Zastanawiającą kwestią dla wielu osób jest pytanie, czy można utracić uprawnienia do kierowania samochodem w przypadku jazdy na rowerze po alkoholu i złapania nas przez policję. Otóż biorąc pod uwagę obecne regulacje prawne nie stanowi wątpliwości fakt, iż osobie poruszającej się jednośladem czy to w stanie po spożyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości – nie mogą zostać odebrane uprawnienia do prowadzenia samochodu. Oznacza to, że jeżeli policja złapie nas jadących na rowerze pod wpływem alkoholu, to nie zostanie nam zabrane prawo jazdy. Możemy natomiast stracić uprawnienia do prowadzenia pojazdów niemechanicznych, co w dalszym ciągu pozwala nam na prowadzenie samochodu bądź motocyklu. 

Pijany rowerzysta, a prawo jazdy – co z punktami karnymi? 

Istotnym wątkiem jest to, iż prowadzenie roweru po spożyciu alkoholu, a prawo jazdy – stanowią zupełnie odrębne kwestie. Konsekwencją tego jest fakt, iż osoba która dostała mandat z powodu jazdy na rowerze po alkoholu – nie musi martwić się o punkty karne, ponieważ nie przysługują one za powyższe przewinienie.  Po więcej informacji zapraszam do kontaktu telefonicznego lub osobistego.
Marek Kowalewicz
Adwokat

5/5 - (39 liczba głosów)
adwokat Marek Kowalewicz Białystok

Adwokat Marek Kowalewicz

Prowadzę kancelarię adwokacką w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Potrzebujesz pomocy adwokata? Umów się na spotkanie.

Dodaj komentarz

Sprawdź lub dodaj opinię o kancelarii